Idag hade jag tänkt mig att sitta hemma vid datorn eftersom det pågår ombyggnadsarbeten i huset där jag har min arbetsplats, då är det väl lugnare hemma tänkte jag. Det visade sig att jag hade fel, ett nytt stort dike för fjärvärmerör grävdes upp utanför, en ”hackelsemaskin” bearbetade berg och stenar, det var som att befinna sig vid en bergtäckt. Olidligt efter några timmar! Vad gör man då? Jo, man cachar givetvis.
När jag kom ut var det iskallt, blåste hårt och regnade ganska mycket tidvis, en av de ruggigaste dagarna på länge. Då kunde det vara läge att besöka en varm plats som Gazaremsan, inte sant?
Problemet är bara att det rörde sig om Gazaremsan på Hisingen, där det blåste ännu mer än vid cachingbasen! Att Gazaremsan är Göteborgs farligaste område fick man bekräftat ännu en gång i förrgår när ytterligare ett lik hittade i området, denna gång flytande i Kvillebäcken. Man vill helt enkelt inte stanna någon längre tid på dessa gator så jag höll ett högt tempo.
Skyltarna hittades enkelt och utan problem. Efter genomförd beräkning kunde jag konstatera att finalen låg i rätt riktning sett utifrån hur jag ville gå efter avslutat cachande. Den lilla burken var lätt att hitta men jag fick vänta lite då en mugglare från Göteborgsstad höll på att plocka skräp inte långtifrån cachen, men han försvann snart från platsen. Sen var det lätt att logga. Tur hade jag också då det snabbt kom en buss på den trogna cachinglinjen som förde mig tillbaka till cachingbasen ute i östra Göteborg.