Att köpa eller inte köpa – kan man leva utan Colorado 300?

Går nu i valet och kvalet – skall jag uppgradera till den nya monstermaskinen Colorado 300. Det finns helt klart många fördelar med den nya tekniken jämfört med min Garmin 60c

+ Mer minne, möjlighet att använda SD kort.

+ Bättre display

+ Man kan ladda in gpx filer från GSAK – upp till 2000 cacher får man in!

+ All cacheinformation får man i sin GPS, en klar fördel.

+ Man kan ladda upp en lista med ”Field Notes” och få tidpunkten för varje loggad found.

+ Man kan vara med och spela det nya spelet ”Wherigo” där man även kan skapa en ny typ av mer avancerade mysterie/pussel cacher. Verkar mycket lockande även om jag haft en del problem med att använda byggverktyget för dessa nya cacher!

– Batteritiden är avsevärt kortare. Har hört att man kan behöva upp till 3 uppsättningar batterier för en cachingrunda! Vid mitt besök i Lissabon behövde jag inte byta batterier en enda gång under 4 dagar med min 60c.

– Det finns många buggar i Coloradon, men dom lär väl försvinna med kommande uppdateringar.

– Man måste köpa nytt fäste för cykel och för fordonskitt, när man nyss köpt ett som passar 60c. Dessutom är fästet för att hänga Coloradon på t.ex. en ryggsäck onödigt klumpigt.

En bra infosida är denna.

Fördelarna tycks alltså överväga, men skall man verkligen satsa på denna nya GPS – det är fortfarande ett svårt val!