Tagen med fingrarna i kakburken….

Dagens cachingrunda såg väl ut att bli ganska odramatisk. Ett antal cacher på Hisingen skulle klaras av, inte de värsta eller svåraste, snarast såg de lite småtrista ut! Jag åkte med cachinglinje 17 ut på Hisingen och gick från Hjalmar Brantingsplatsen bort mot cachen ”Dont’s just hate BIG Bill boards”, där får man klättra lite för att nå cachen, när jag gjorde mitt första försök hörde jag en myndig stämma bakom mig ”HALLÅ DÄR”! Bakom mig hade jag tre poliser! Två riktigt stora biffiga konstaplar samt en mycket mindre sötare (med tandställning…)

”Vad håller du på med?” – ja vad svarar man? – har ofta undrat samma sak själv! Det fanns inte några alternativ, det var bara att berätta om geocaching och peka på burken som satt väl synlig. De undrade lite misstänksamt vad såna burkar kunde innehålla. Jag berättade och en av poliserna bestämde sig för att ta ner burken och titta! Först tänkte han använda batongen! Men sen klättrade han upp, det var inte lätt ens för en lång och vältränad polis! När de sett att innehållet var oskyldigt så åkte dom iväg igen, inget otrevligt möte med polisen som en del andra cachare råkat ut för, men lite omskakad blir man allt av att bli ”tagen med fingrarna i kakburken” på det där sättet! För att få tillbaka burken i rätt läge använde jag en lång träpinne för att putta den på plats, träpinneteknologi är alltid bra.

Efter denna dramatiska cachingupplevelse gick jag till en närbelägen cache vid en återvinningsstation. Där fick jag dock gå ett var runt kvarteret då en återvinningsbil höll på att tömma några behållare, sen loggades den cachen snabbt och lätt.

Hisingspromenaden fortsatte nu ut mot Frihamnen, skulle se om jag kunde hitta en väg fram till cachen där. Men det blev en nitlott, staket och vatten så långt ögat nådde – hur i helsike har andra hittat fram till cachen? Jag såg området men det var hela tiden utom räckhåll – irriterande!

Sånt får man räkna med så jag gick vidare mot finalen i multin Älvsnabben, den hade blivit återaktiverad idag. Jag började söka, söka och åter söka! Hittade inte minsta spår av cachen, får nog vänta på den utlovade spoilerbilden för att ge mig på denna cache igen!

Nu fick det bli buss 16 i riktning ut mot Eriksberg för att jaga cachen Pölsebo. Jag fick även en promenad förbi den jättelika byggarbetsplatsen därute, imponerande nya bostadsområden på varvsområdet. Väl på plats vid Pölsebo var det en lätt sak att ta ner och logga och sedan gå vidare mot Koppartrans, även den hittades extremt lätt! Skönt, fyra loggar idag och en omskakande upplevelse.

2 kommentarer

  1. Haha ! Låter ju som en kul erfarenhet! :-)Vi får rekrytera fler poliser till geocaching så de känner till geocacherna 🙂 Jag minns lite kul loggar från Kungälv från en cache där misstänksamma grannar  till polishuyset ringde polisen efter att sett TLAJ och Benrangel logga en cache ca 20 meter från polishuset. Man kan fundera på vad sannolikheten för det är, men just den polisen som får telefonsamtalet har precis börjat geocacha och loggat två cacher. Besöket till polishuset baksida blev cache #3 han loggade, och som han sen tog med in till grannarna och förklarade vad geocaching är.

  2. Hej! Surfar runt lite och hittade hit till just dig. Kul att läsa om dina gc-äventyr!
    Känner igen din reaktion på att bli påkommen av polisen. Vi är rätt nya cachare och var i Köpenhamn den 12/4. Plötsligt kommer polisen med patrullbil och sökarljus då vi försökte logga en cache utanför polishuset sent på kvällen. Man blir ju lite chockad och försöker hitta på en enkel beskrivning av geocaching. 🙂 Men vi kom ur situationen med önskan om en Trevlig kväll. :)Mvh Mia & Fredrik
    http://www.mumsan.co

Kommentarer är stängda.