Idag rullade geobiken ut för en lite längre tur i sällskap av blaufish och benrangel. Tanken var att vi skulle mötas vid Gamla Boråsvägen men när jag närmade mig den platsen ringde telefonen. Det var blaufish som frågade om vi inte skulle ta den helt nya cachen ”Havsutsikten”. Givetvis ville jag vara med på den så det blev till att rulla vidare i ett något högre tempo än tidigare! De båda andra var redan på plats när jag kom dit, vi trodde att det var en FTF, men det visade sig att staffanb hade varit där före oss och loggat med fotologg – så gick det med det jag trodde var FTF #90
.
Nu skulle vi återgå till planen och trampade vidare mot ”Wendelsberg Giant’s kettles”, vi cyklade så långt som möjligt, sedan fick vi leda cyklarna fram mot jättegrytorna. Väl på plats vid detta imponerande naturfenomen så hittades cachen snabbt och lätt och vi tog oss vidare mot ”Stora Utsikten” men på vägen stannade blaufish vid ett stort stenblock – undrar vad han gjorde där!
Vi hittade en någorlunda stig mot ”Stora Utsikten” men bitvis var det lite lurigt att få fram cykeln. När vi nådde utsiktspunkten var det inte minsta problem att hitta cachen. Den verkliga utmaningen var att få ned cyklarna från berget ”den genaste vägen”.
Tror inte jag rekommenderar den vägen vi tog men den gav kroppen en ordentlig genomkörare. Men som alltid måste man fråga sig – vilken väg skall man ta – kan man lita på skyltarna?
Den sista cachen för mig denna dag blev ”Can you hear m?!?”, den har varit ”temporarily unavailable” sedan 29 oktober 2006, ägaren bad då om ursäkt för att han inte fixat den, han skulle återkomma – sedan dess har ingen hört av honom! Ägaren är Sanoj en av Sveriges två granskare av cacher, verkligen bedrövligt att han inte sköter sin cache bättre – dåligt föredöme! Jag har mailat honom flera gånger angående denna cache men aldrig fått något svar.
Idag hade vi benrangel med oss och han var med i en grupp som hittade cachen 29 oktober 2006 men först efter tips från en cachare som hittat lådan tidigare. Problemet är att cachen består av en fjärrkontroll, dit koordinaterna leder. Den skall sedan aktivera en ringklocka en bit bort där finalen ligger, men batterier håller inte att ligga ute i skogen i flera år utan underhåll. Därför var det nästan nödvändigt att ha en guide med sig till denna cache, men nu är eländet loggat – tog även koordinaterna till finalen om någon mer skulle vara intresserad av att logga den!
När denna burk var fixad tänkte de två andra köra vidare mot Landvetter men jag ville hinna med lite annat idag så jag återvände hem. Det blev lite över 36 km cykling idag, en bra uppvärmning inför eventet i Fredrikshamn i början av maj.