Så var man då åter i Stockholm, denna gång för att gå på konferensen ”Baltic Connections” på Stockholms stadsarkiv. Det blev ett mycket bra möte med många intressanta föredrag och nya nyttiga kontakter! Men när jag anlände på torsdagen vid 10-tiden hade jag ett par timmar i Stockholm innan mötet började. Jag gick därför direkt mot Gamla stan för att först äta lunch. När jag var mätt och nöjd startade jag min GPS och gick ut på en räd i den medeltida stadskärnan. Det första målet var ”Urban Birdhouse”. Den ligger på Västerlånggatan och har en fräck placering! Man kan lugnt säga att detta är en mugglartät plats, men det gör det samtidigt lätt, man kan göra de mest underliga saker utan att någon märker vad man håller på med – sådant här är kul!!
Nöjd med min logg av denna berömda cache gick jag vidare mot ”Riddarhuset”. Där vimsade jag först över på fel sida av gatan, trots att jag redan från början såg en misstänkt plats, det visade sig givetvis att den också låg där!
Nu styrdes stegen över bron mot Riddarholmen. En märklig öde ö mitt i Stockholm! Den är dock endast obebodd, inte folktom! Det finns en del turister även här men inte lika mycket som på Västerlånggatan. Cachen ”Robinson Crusoe” anspelar på att ön är obebodd, tyvärr var det en torsdag när jag besökte cachen – borde väl ha varit på en fredag.
Sista cachen för dagen blev ”Första precisionsavvägningen”, även den på Riddarholmen. Den låg i en gränd men min Colorado behöll mottagningen hela tiden! Det hade jag dock inte någon större nytta av eftersom denna traditionella cache (borde vara en mystery!) inte låg vid koordinaterna utan en bit därifrån, något man bara kunde få fram genom att läsa cachebeskrivningen. Efter lite sökande på denna lugna och nästan helt mugglarfria plats kunde cachen plockas fram!
Nu fick jag sätta fart bort mot mötet som skulle hållas på Kungsklippan, hade tjugominuter på mig och det räckte mer än väl skulle det visa sig.
På kvällen återvände jag till Gamla stan för att försöka hitta ledtrådarna till ”The Iron Family” – en Letterbox Hybrid, det skulle visas sig lite problematiskt, jag fick ledtrådarna men det blir till att leta efter finalen nästa gång jag kommer till Stockholm. Nu blev det istället en underbar kvällspromenad i gränderna – finns det något bättre än vandra i medeltida gränder – njutning!
Låter spännande – eftersom sambon jobbat och då bodde i Stockholm under ett par år så har vi pratat mycket om att nästa gång vi är på besök i huvudstaden måste vi leta reda på några cacher… Nu blev jag riktigt sugen efter att ha läst din blogg!
Marie/Team-Martell