Afterwork-caching-runda

Det fanns flera anledningar till att ta en cachingtur idag efter jobbet. En viktig orsak var att det ligger för mycket is på mina skogsstigar just nu, gör det minst sagt farligt att ta en tur i kvällsmörkret! Därför blev det en mycket rask promenad ett par kilometer väster ut från jobbet idag till ”karl johans torg”. Torget passerade jag på väg mot cachen, men burken ligger nästan ett kvarter från själva torget. Tidigare låg burken uppe vid kyrkogården, men föll då för de nya reglerna som stoppar cacher vid kyrkor, undrar hur man ser på cacher vid andra religiösa byggnader, vi har ju trots allt annat än kristna byggnader och begravningsplatser.

Lite orolig kan man nog bli över denna utveckling, snart kanske skolor och offentliga byggnader blir förbjudna områden? Broar, platser nära vägar (kan vara farligt att vistas där…), höga berg eller platser nära vatten.

Det var en liten utvikning, en fundering över reglerna. Det är väl bättre att kontrollera att cachen inte skadar eller stör verksamheten som bedrivs i t.ex. kyrkan.

Men denna cache vid Karl Johans torg ligger alltså inte längre nära en kyrkogård. Det är en extremt lätthittad burk som snabbt loggades. Därefter återvände jag mot cachingbasen.

Nu måste helgens caching planeras, men SMHI hotar med halka och snöfall i Göteborg. Det låter inte trevligt! Hoppas att det är fel på prognoserna så jag inte blir störd under mina planerade cachingräder!