Det finns normala cachingrundor, det finns mängdcachingturer och så finns det en Megavariant! Det var en sådan som Ingabo och Hallén gav sig ut på söndagen den 8:e februari. Jag anlände till Ingabos cachingbas strax före åtta på söndag morgon. Vi inledde med att ta några cacher i Alingsås, blev faktiskt två FTF till vår förvåning! Sedan var meningen att vi skulle bege oss mot Trollhättan och Hunneberg, men dit kom vi aldrig! Så brukar det bli när vi cachar, man följer spåret av cacher och i dessa trakter tar cacherna ju aldrig slut. Vi tog cache efter cache och ganska snart hade vi passerat tjugo hittade, men det stannade inte med detta. Slutresultatet blev 45 hittade. För mig är det nytt personligt rekord.
Normalt brukar jag ta upp varje hittad cache i denna blogg, men det blir en övermäktig uppgift, kan inte påstå att jag minns så mycket kring varje cache – ett riktigt cachingrus! Det blev inte ens några foton tagna under dagen!
Det var först i trakten av Floby som vi fick ett par DNF:er, några märkliga cacher. Men dessutom var vi trötta då och det märktes att man levt på mackor hela dagen och inte fått någon varm mat. Men det är priset när man mängdcachar på detta sätt. Det är jakt på siffror, statistik, men det har väl också sist värde! Under denna tur passerades 1900 hittade, mätaren stannade p 1910. Med andra ord har nedräkningen mot cache 2000 börjat på alvar nu. Bara att jobba på! Följ den spännande fortsättningen i denna blogg!