Det borde bli lätt att ta cachen där tidigt på annandagens morgon, tänkte jag. Helt riktigt, det var tomt och öde – men till min förskräckelse ser jag ett butiksbiträde innanför fönstret mitt emot cachen, hon höll på i en evighet med att sätta upp en ny reaskylt. När hon väl var klar med den dyker det upp en sävlig städare som långsamt letar små bitar skräp på golvet. Undertiden lekte jag fotograf…. Till slut var det fritt från mugglare och jag kunde plocka min cache!
Detta var inte något kul köpcentra, en "fuskstad" utslängd på en åker. Jag lär aldrig lära mig att
förstå den nya "köpkulturen", varför köpa annat än geocachingprylar?
Det blev nu en bit att promenera mot "XMAS2009 – 21 – Ragnar", jag var mycket glad att cacheägaren satt ut en punkt för var stigen började. Den lilla stigen mellan villorna hade man helt säkert missat annars och fått en mycket besvärligare väg till cachen.
Cacheägare Ragnar ger följande beskrivning av platsen på cachesidan:
"Ragnar är ett nordiskt namn, sammansatt av
gudamakter och krigare. Ragnar Lodbrok var en
dansk viking som härjade i England och Frankrike på 800-talet. Han
ljöt döden i en ormgrop. Bekant är hans yttrande: "Grymta månde
grisarna om de visste vad den gamle galten lider". Grisarna, Ragnar
Lodbroks söner, hämnades hans död.
Under en kort period bodde Ragnar Lodbrok i en befäst borg
(eller kungsgård) i staden Aranäs. 1256 omnämns köpstaden Aranäs
som förstörd av den norske konungen Hagar den Gamle. Staden fick
därefter benämningen Kongsbacke efter Ragnars borg som låg på en
höjd ovan staden. På en karta från från 1277 finns staden markerad
som Kongsback sive Aranæs.
Det är okänt var Ragnars borg låg, men den bör ha legat på
höjden ovanför Tingberget
Källa: Sven Peter Bexell, Hallands historia
och beskrivning (1817-1819)"
Man kan här lägga till en länk till Hallands historia och beskrivning, den finns nämligen i fulltext via projekt Runeberg. Väl värt att botanisera där om man letar efter äldre svenska texter.

Den här typen av burkar hittar man inte så ofta i Sverige, men det finns några framförallt i Kungsbackas omgivningar.
Burken vid "Ragnar" var stor och bra. Dessutom gillar jag när cachen visar ett intressant område, även om det är osäkert var Ragnar höll till så verkar det inte otroligt att detta höjdområde har något att göra med Kungsbackas ursprung.
"Citycaching kungsbacka #5: Tingbergsvallen" var nästa mål, där skulle en nano hittas, men på denna plats hade jag inte någon framgång! Det var uppenbart var nanon skulle sitta, men vad hjälper det när man inte hittar någon! Jag fick ge upp och ta mig mot "Allén", den har ganska hög svårighetsraiting, men visade sig var mycket lätt! Så kan det vara, en snabb logg, sedan vidare.
Nu skulle man ut i skogen! Kungsbacka skogen för att vara exakt, där låg fem burkar och bara väntade på att bli loggade. Jag hade sett att det fanns stigar i närheten av samtliga burkar och min strategi var att hålla mig till dessa i det längsta, snön låg djup och man vet aldrig riktigt vad som döljer sig i djupa snöhålor. Första målet var "Kungsbackaskogen #1 Vattentornet", efter ett kort sökande hittades denna lilla burk! Glad och styrkt av detta gav jag mig på "Kungsbackaskogen #5 Berget", men där misslyckades jag, kan inte begripa var den burken låg! Surt, men det var bara att ta nya tag och leta sig mot "Kungsbackaskogen #4 Stigkorset", där hade jag bättre lycka. Trots att det var en micro i skogen så hittade jag den omedelbart – lycka! Stigen ledde mig nu mot "Kungsbackaskogen #3 Svartemosse", men jag lyckades tappa bort den igensnöade stigen! Men man hittar ju fram ändå, hade sett på tidigare loggar att man hade haft problem med denna burk. Jag snurrade lite innan jag fick syn på något mystiskt på ett träd…
Nu återstod endast en burk i Kungsbackaskogen – "Kungsbackaskogen #2 Masten". När jag var ca 300 meter från cachen försvann skogen och stigen! Skogsmaskiner hade vandaliserat ett stort område, jag fick kämpiga 300 meter, på ett ställe föll jag som en fura, skrapade upp en bit av kanten (ej displayen) av min GPS. Dessutom tog mina kängor ordentligt med stryck när jag fastnade i några håligheter. Det blir nog snart till att investera i nya kängor!!
Efter sju sorger och åtta bedrövelser tog jag mig fram mot cachen genom lite mer normal skog. På vägen fick jag se ett minst sagt udda utsiktstorn som låg mitt inne bland träden.
Det var nog fin utsikt från detta torn en gång i tiden. Men nu har skogen vuxit upp och dolt utsikten, men forsätter man att kalhugga området lär det bli utsikt från tornet igen½
Den sista burken hittades efter ett kort sökande, sedan var det läge att gå tillbaka mot stationen och ta tåget tillbaka mot Göteborg. Det blev 8 hittade av 10 planerade cacher. Alltid trist med DNF:er
, men hittar man inte burkarna så är det inte mycket att göra åt saken annat än att återvända och ta nya tag. Det är ju trotts allt några dagar kvar på detta året med tid till ytterligare caching.
Idag nåddes cache # 3 399, morgondagen borde bjuda på loggning av cache
# 3 400, om inte allt går galet!
Kaprifol löste Tingbergsvallen på håll medan vi närmade oss och hade någon meter kvar, sa till mig var hon tyckte jag kolla innan jag ens kommit fram. Den satt inte alls där jag instinktivt ville leta, vi kanske är fast i gamla tankar om var Nanos skall sitta. Där jag ville ha den hade man kunnat gömma en micro för övrigt.