Så var det då dags igen, en ny burk (multi) publicerades i Göteborg under natten – ”The Geocacher Who Went Up a Hill…” . Mailet hade anlänt 23.26, inte en tidpunkt då jag brukar vara ute och jaga eller läsa mail. Mailet om den nya cachen hittades i inkorgen på morgonen. Då var den ännu ologgad fantastiskt nog, ingen explorist, ingen MPLL eller hebb hade ryckt ut för att plocka den. Det kanske finns en möjlighet till en… tänkte jag och tog det långa benet före ned mot spårvagnen. Den tog mig till andra sidan av staden och innan jag gick av kollade jag en extra gång om någon loggat, men icke. Det blev då lite extra fart på benen genom Änggårdens bostadsområde, samtidigt som molnen tätnade och ett ordentligt skyfall drabbade mig. Det fanns inte ens tid att dra på regnbyxorna, jag var dyngsur på mindre än en minut! Men det hindrar inte en jägare, jag fortsatte in i skogen mot startkoordinaterna. Där hittades den information som behövdes och efter lite räknande fick jag fram platsen för finalen. Nu är det så att man gärna går i en rät linje på en sådan här FTF-jakt, därmed blev jag åter ganska blöt av alla buskar och snår.
När jag nådde nollpunkten såg jag omedelbart en misstänkt plats, där låg också en burk, locket öppnades och vad fick jag då se?
Loggboken var tom! Det blev en FTF logg 07:42.
Då får man ändå säga att utryckningen, och ösregnet inte varit förgäves. Tack benrangel för denna FTF!

På hemvägen hade jag tankar på att lägga ut en ny burk, men det kom mer och mer regn så det fick bli till att åka direkt hem istället.


Grattis till FTF:en nu vet du hur det känns att jaga FTF i regnet, tänkte just på när jag och frugan gick till din cache FTF?!?.
Det känns som att det spelar ingen roll om det regnar när man loggat en FTF efter en sådan tur.