Ett event på Felö

Så var det då äntligen dags för ett riktigt vinterevent, dessutom på Felö (det bör väl vara den korrekta stavningen av det anglosaxiska Vrångö….). Redan på bussen träffades hebb, The explorist och Hallén, på vagnen ut fylldes sedan säte efter säte av ivriga geocachare. När vi tillslut nådde Saltholmen och skulle gå ombord på båten var vi en ganska stor styrka på 15 personer.

Redo att ge sig ut på de sju haven

Ombord på färjan utbyttes geocachingerfarenheter, coins och TB:s. Det var snabbfärjan vi åkte med så det gick undan ut mot den felande ön….

Alla gör sig redo att kliva av, gps:er startas, blodvittring....
Redo att jaga burk?

Vi beslutade att gå söder ut och sedan avsluta med burken längst i norr, samt den närmast färjeläget. Jag hade inte tidigare jagat cacher på Vrångö så den relativt lättframkomliga terrängen överraskade mig. Det fanns riktigt stora stigar till nästan varje cache!

Strandsatta?

Men när man närmade sig burkarna behövdes oftast en insats ute i terrängen. Oftast utan problem, men det gällde att se upp, det fanns ibland is under snön och det kan vara lurigt på klipporna.

Att hitta burkarna gick oftast blixtsnabbt när vi nu var en stor styrka jägare på plats. Gömställena var inte heller speciellt svåra, oftast under en sten.

Vägen fram till den nordligaste av cacherna på ön bjöd på lite äventyr, först möttes vi av rådjur som sprang för livet, sedan mötte vi jakthundar och tillslut en hel del män med gevär. Men vi hamnade inte i någon skottväxling utan allt gick fredligt tillväga! Vi passerade jaktzonen oskadda och tog oss mot burken.

Därefter blev det en välbehövlig matpaus.

Vi tog oss nu tillbaka på den väl tilltagna stigen, förbi öns begravningsplats, som märkligt nog saknade en kyrkocache…

Ett fruset skärgårdslandskap

Efter en framgångsrik loggning av cachen vid brandstationen kunde vi gå ned mot färjan.

Någon som är sugen på en glass....?

Det gällde att inte missa färjan!

Nu kunde vi sätta oss en stund, och tänka på hemfärden, långt före vår planerade tidtabell. Då började ett rykte surra, det finns cacher på fler öar, skall vi inte ta en ö till….

Vill du läsa mer om eventet, varför inte ta en titt på eventarrangören, The Explorists blogg! Ett mycket stort tack för ett trevligt event till både arrangör och alla deltagare!

Det finns även blogginlägg från blaufish och hebb.

3 kommentarer

  1. Så roligt med event ute i skärgården! Någon gång borde det bli något event som jag inte missar.

Kommentarer är stängda.