Silverkällan – en nano efter jobbet – på historisk mark

Mitt under arbetsdagen kom larmet om en ny cache ute i Kungsladugårdsområdet, ”Silverkällan”. Det fanns inte tid att ge sig ut på FTF-jakt, men jag planerade in en liten after work cachingtur för att få den loggad.

I cachebeskrivningen finns information om det ”moderna” området kring gatan. ”Silverkällegatan, en gata med historia. Här finns de sk ”Barnrikehusen”, bra lägenheter som skall förhindra trånboddhet i de hastigt växande städerna.
Här växte även Gunnar Gren upp, var med och startade Silverkällans IK, spelade på Gröna Vallen som ligger i närheten. Källa Wikipedia”

Men själva silverkällan, hur var det med den? Källan är borta sedan länge, men på Kiettil Klassons geometriska avritning från år 1655 kan man se källan markerad med en ring. På kartan nedan har jag dessutom markerat den med namn.

Denna karta från 1655 visar Kungsladugård, Silverkällans plats har jag markerat på kartan. Den försåg slottets vallgrav med vatten.

Kartan visar Kungsgården och slottets ägor, alla åkrar, ängsmarker, berg och vattenkällor finns utsatta. Man kan på kartan se att man ledde vattnet ned mot slottets vallgrav. Källan var viktig för att hålla tillräcklig mängd vatten i vallgraven. Men det är också uppenbart att det var lätt för en belägrande fiende att skära av denna lilla kanal och bäck ned mot vallgraven.

I fredstid hade källan givetvis sin viktigaste roll som givare av rent dricksvatten till både djur och människor i och omkring det stora slottet.

Vill du läsa mer om Kungsladugård och Älvsborgs slott i äldre tid? Då finns en bok! ”Majornas historia. Krig och oxar, sill och socker. Nedslag i uthamnen Majornas historia fram till 1920”, med undertecknad som en av huvudförfattarna. Det finns även ett tv inslag där jag medverkar och berättar om Majorna.