Lördagstur i norra Halland

Lördag morgon var det dags igen för en lite längre geocachingtur. Vid en närbelägen cachingbas samlades jsson, peg54321, Ingabo och Hallén  för avfärd söderut. Första målet för dagen var trevligt nog på ett gravfält, ”Ättehögen”.

Resta stenar på gravfältet med Väröbruk i bakgrunden.

Via Riksantikvarieämbetets ”fornsök” får man mycket information om gravfältet:

Gravfält, 290×70 m st (NNV-SSÖ), bestående av ca 29fornlämningar. dessa utgörs av 4 högar, 13 runda, eller närmastrunda, stensättningar (varav 3 osäkra) samt 12 resta stenar.Högarna, belägna i NNV delen av gravfältet, är 14-20 m diam och1.2-1.5 m h. Samtliga har i ytan enstaka till talrika synligastenar, 0.2-0.5 m st. I högarna finns också större block, 1-2.5m st. De runda eller närmast runda, stensättningarna, spriddaöver hela gravfältet, är 5-14 m diam (vanligtvis 6-10 m diam)och 0.3-0.5 m h. Övertorvad med i ytan enstaka till talrikastenar, 0.1-0.5 m st (vanligtvis 0.2-0.4). 3 av stensättningarnaär svåra att avgränsa och bedömas därför som osäkra. De rundastenarna är 1.1-2.7 m h, 0.7-1.2 m br och 0.2-0.4 m tj. Flera avstenarna lutar. Hela området har varit uppodlat varför ettflertal högar och stensättningar är yt- och kantskadade. Dettahar också medfört att det på delar av gravffältet finns åkerhakoch utsparade partier. Möjligen var det dessa som vid förrainventeringen tolkades som långhögar(?). Anm: Att långhögar(alternativt övertorvade skeppsformiga stensättningar) funnitspå gravfältet är klart belagt i andra kartor. Antal resta stenarhar troligt varit avsevärt större, troligen även andra typer(Lindälv 1980 s.201 ff). Långhögarna togs upp ännu 1965. (Gbginv har 22 runda, 17 resta st och 4 spetsovala, Bexell har 28resta st.)Gravfältets NNV del beväxt med ekar.Enligt uppgift lämnad vid förra inventeringen har det SÖ omgravfältet, på samma moränås, påträffats en vävtyngd, ca 3.5 cmtj.

Området vi rörde oss i är fyllt av lämningar från alla epoker, inte minst kring Åskloster. En större undersökning med georadar har gjorts i området, riktigt spännande att se hur denna relativt nya teknik kan användas för att kartlägga lämningar utan att behöva förstöra dem genom en storskalig utgrävning.

Ute på Årnäshalvön ligger det många burkar, Peg54321 och jsson hade tagit flertalet av dessa men några fick vi ändå loggat, nr 15, 13, 12 och 11.

Burkletning med Väröbruk i bakgrunden.

Turen ute på halvön bjöd på ett dramatiskt kustlandskap där isen ännu tryckte på mot stränderna.

Då och då gjorde även medeltiden sig påmind i det moderna landskapet.

Härligt att klostret ännu håller sig med en hamnfogde! Det finns hopp om att den medeltida samhällsordningen kan återetableras!

Parkering?

Längs stränderna låg det många farkoster uppdragna, en del av dessa borde riskera att sjunka, även på torra land.

Vill någon ösa ur vattnet (isen)...?

Nästa ”kluster” på vår väg låg i Tångabergsområdet där vi fick ett antal ganska lättloggade burkar innan vi gav oss in i nästa kulturlandskap / naturreservat – Gamla Varberg – där cachen med samma namn skulle loggas. På berget finns flera bronsåldersdrösen och kanske har området varit ett öppet landskap ända sedan den tiden.

Via burkarna i Norra Näs området tog vi oss sedan in mot Varberg där vi lyckades plocka alla cacher och final i ”Att Göra” serien.

Väderkvarn i Norra Näs
Mugglare är konstiga....
Denna butik vill inte att man skall komma in....

Det blev givetvis även några bonusburkar innan vi åter gav oss ut på landsvägarna och tog sikte på det cachetäta Trönninge.

En burk där som vållade oss en del huvudbry var ”N.O.S (Nitar Och Skruv)”, där var dessutom trafiken med stora arbetsfordon oväntat livlig! Till slut hittades burken, men det är högst sannolikt att den numera ligger på en helt annan plats än den ursprungliga.

Halléns skugga, Peg54321, Ingabo och jsson... Var är cachen?

Resans största burk påträffades vid ”Byt en bok”, och den var dessutom välfylld!

Detta är en riktig boklåda!

Dagens sista kluster av burkar hittade vi i det lilla samhället Derome där vi fick oss ett antal loggar.

När mörkret började sänka sig över landskapet gav vi oss på ”Is-grottan”, en fantastisk plats där vi tog svårast tänkbara väg in i skogen och upp på berget. Vi kämpade, klättrade och letade men det blev ändå en DNF, vi får väl skylla på mörkret!

Kvällen avrundades med en logg av en mystery burk i Göteborg, ”StreetSmart”, sen var vår resa slut och vi återvände till respektive cachingbas för loggning av den rika skörden av burkar. För min del blev det hela 55 ny loggar att lägga till samlingen.

2 kommentarer

  1. 🙂 , såg några skumma typer i Varberg som satt vid Go Kart-banan… det måste ha varit ni…vi suckade över mugglare som bara satt i bilen… så vi vände och tog cachen vid ridgymnasiet i stället.

Kommentarer är stängda.