Fredag eftermiddag var det åter dags att starta gps:en, packa ryggsäcken och bege sig söderut på jakt efter fler skånska burkar. Denna gång utgjordes vår team av bgr01, TMR68 och Hallén. Vi tog oss genom Halland mot Skåne, via en liten avstickare passade vi på att plocka cacher i den halländska kommun som vi ännu saknade – Hylte. Den klarades av genom att plocka ”Glöshult ångsåg” och ett antal andra burkar i omgivningen.

Det är sällan man ser skyltning in till en gran! Men så var fallet med ”Prästtorpsgranen”, den var även försedd med en skylt som här beundras av mina medresenärer.
Men var är granen? När vi vände oss om såg vi resterna, sannerligen inte mycket kvar! Men burken fanns på plats vilket ändå var det viktiga.

Efter ytterligare några burkar innanför Smålandsgränsen började det bli hög tid att bege sig mot Osby där årets Skåneträff skulle äga rum. Vi åkte först till Stora Hotellet där vi bokat rum, sedan vidare mot grilleventet som hölls kvällen före det stora eventet. Det var som vanligt mycket trevligt att träffa både gamla bekanta och de som man aldrig sett tidigare, men några visste ändå vem jag var! Bloggen har uppenbarligen stor genomslagskraft.


Kvällen var lite kylig så efter en stunds med korvgrillande och minglande gav vi oss ut på en liten kvällstur i Osby.

Vi återvände till hotellet vid halv elva tiden och var sedan uppe till frukosten klockan åtta följande morgon. Därefter bar det av mot lördagens stora event – Skåneträffen 2012.
Dagen började som vanligt med att man fick lämna in sin gps på laddning – eventets många burkar skulle läggas in – sedan var det stor samling på gräsmattan utanför den scoutgård man lånat denna eventhelg.
När eventet öppnats kunde vi hämta ut våra älskade små maskiner och bege oss ut på jakt i den skog av burkar som vuxit upp i skogen!

Lyckligtvis fick alla en karta med alla cacher utsatta, det underlättade planeringen. Vi gav oss av åt söder, men inte med ambitionen att jaga FTF utan att få en trevlig dag i skogen – givetvis med så många cacher som möjligt loggade. Vårt team utökades med Iller – sedan gav vi oss ut på vandring. Några bilder får utgöra skildringen av några av de saker vi träffade på.




Vi återvände till den stora samlingen strax före klockan 18, då höll man på att avsluta, men det gjorde inte oss något då vi inte köpt lotter! Viktigare var att vi kom i tid till vår förbeställda mat, det smakade gott att äta efter 16,5 kilometers promenad och 37 loggade burkar med varierad svårighetsgrad.
När maten var avklarad beslutade vi oss för att åka in mot Osby för att fortsätta jaga burk där under kvällen. Eventet innehöll visserligen även nattcacher men med tanke på att TMR68 ännu inte var helt säker på att benet skulle hålla för skogsvandring i mörker så höll vi oss till säkrare områden – och säkrare underlag – när det var mörkt. Under vår kvällsrunda upptäckte vi en bit av Amerika!


Under kvällen kunde vi reda ut några burkar som vi haft problem med första kvällen i Osby, alltid skönt när en DNF blir en found.
Klockan blev närmare elva innan vi var åter på hotellet för att göra oss redo inför resans sista dag.
Även söndagen inleddes med koordinatladdning av de väl över 100 burkar som skulle publiceras denna dag! Men vår plan var inte heller idag att jaga FTF, det var att plocka några av de kvarvarande eventcacherna från lördagen. Framförallt var halvön ut i skön (se kartan ovan) ett viktigt mål. Dit ut fick vi sällskap av peg54321 och jsson.


Vi fick en riktigt fin tur runt om halvön, med både trädklättring och träskturer! Vi tog samtliga ute på halvön och kunde nöjda dela upp vårt team och be ge oss på olika vägar tillbaka mot Göteborg. När vi avslutat söndagens cachingtur i trakten av Åsa i norra Halland stod vår mätare på 103 hittade cacher under helgen.
Det var åter en trevlig Skåneträff och vi ser redan fram emot turen till nästa träff som skall ligga i den sydligaste delen av länet.







