Mellandagsevent i Katrineholm

Är man riktigt klok egentligen? Man har semester, ändå sätter man sig på X2000 med avgång 6.42 och åker iväg mot Katrineholm för att vara med på ett event! Jo, jag kan säga att man är i högsta grad en normal geocachare! Ni som missade eventet i Katrineholm, missade verkligen något!! Det var välordnat och god stämning.


X2000 inför avgång 6.42, det tar endast två timmar till Katrineholm, med andra ord fullt möjligt att åka tur och retur för ett event!
Framme! Dags att börja cacha!

Eventet hölls i Sultans konditori ett stenkast från stationen. När jag anlände till Katrineholm började jag med att gå bort mot närmaste MCD…. Inte för att äta utan för att hitta en nano under luckan!! Där träffade jag på titticc och tulca som anlände när jag loggade. Vi slog följe under dagen och fick en mycket trevlig burkjakt.
Vi hann även med ett besök i en telefonkiosk innan det var tid att gå till eventplatsen för att få lite fika!



Alla väntar på att få koordinatinformationen – 9 nya burkar väntar ju därute!


Strax efter kl 15 anlände X2000 till stationen för att ta en nöjd cachare Hallén tillbaka till Göteborg. Det blev hela 19 loggar under besöket i Katrineholm, dessutom många nya bekantskaper i cachingvärlden.

Vilken lyckad dag!!