hmmmm en Iphone…. kan det vara något…..

Länge har jag haft en gammal Nokia telefon i fickan, tålig men också märkt av geocachingenäventyr. Det har varit mycket svårt att läsa på displayen efter att den för ett par år sedan (!) for i backen och blev rejält repad. Men bytte jag ut telefonen? Nej, mitt intresse för telefoner är inte speciellt stort. Men nu har jag tittat runt på olika telefoner, jämfört snabbhet och funktioner, tillslut bestämde jag mig för en Iphone 3GS. Skillnaden mot min gamla telefon är mycket stor, frågan är om det egentligen är en telefon…. men det gick faktiskt att ringa med den (till min stora förvåning!). Det gick att göra annat också med den, det finns åtskilliga applikationer man kan ladda hem. Först av allt köptes GC-applikationen till telefonen. Det är en av de dyrare applikationerna man kan köpa, kostade 79 kronor. Nu får man bara hoppas att man får någon nytta av den också! En applikation för WordPress lades också in i telefonen, den var däremot gratis. Likaså var googles applikation fri. Självklart har också Västtrafiks reseplanerare laddats hem, ett måste för oss som jagar burk med hjälp av kollektivtrafiken.

Sen var ju frågan, hur får man snabbt information om nya cacher i detta tekniska underverk? Tittade runt lite på maskinen men hittade inte något uppenbart, konsulterade en Apple-fantast på jobbet, men det gav inte vad jag var ute efter (han är ju mugglare…). Efter en sökning hittades rätt information, ett inlägg av Blaufish på forumet. Jag gjorde inställningarna efter konstens alla regler, och det fungerade! Det tog inte många sekunder för mitt testmail att nå telefonen. Nu är det bara att vänta på skarpt läge!

FTF-jakt är givetvis inte huvudsyftet med denna funktion. Sånt är jag botad ifrån – som trogna läsare vet.

Nej – jag vill bara veta om det dyker upp nya burkar när jag är ute och ”rensar”, det har hänt några gånger att jag trott att ett område varit rent från burkar. När jag sedan loggat dagens skörd av cacher hemma har nypublicerade cacher hittats. Sånt är irriterande. Om jag sedan skulle råka hitta en burk först må det vara hänt….

4 kommentarer

  1. Grattis till din nya fina ”telefon”!

    Det där med att push-mailen inte kommer att användas till _aktiv_ FTF-jakt låter dock som förnekelse… 🙂

  2. Huka er FTF jägare !!
    Nu har Hallén laddat om !!
    (Efter en lite sliten parafras på Tage Erlander)

  3. Kul att Google Sync inlägget kom till nytta! Grattis till leksaken!

    Koppla geocaching.com till twitter verkar vara enklaste sättet att snabbt se vad man loggat under en tur.

    Kanske nått som borde in i app:en, att kunna se vad man loggat.

Kommentarer är stängda.