Strax efter sju på morgonen, när det ännu var mörkt, började vandringen mot dagens cache ”Bolaget” en mysteriecache som legat på listan ett bra tag nu, det tog dessutom oväntat lång tid att lösa den! Idag skulle den alltså loggas. Det var ett hyfsat väder även om det blåste, men det regnade åtminstone inte.
Väl framme vid den hemliga platsen så hittade jag den lilla burken ganska snabbt även om det alltid är ett problem med mottagningen när berg.
Efter utförd loggning gick jag nedför sluttningen, klev på en hal gren och gjorde en mindre lufttur! Tog emot mig med höger hand vilket medförde att en sten rispade upp handflatan – yttrade några ord som inte bör nedtecknas i skrift!
Det blev till att plocka fram vattenflaskan och hjälpligt göra rent såret, sen kunde jag fortsätta. Det var meningen att jag skulle få en motionsrunda så jag gick vidare mot ett Waymark som låg på rutten hemåt. ”The howling wolf” publicerades 2006 men hade fram tills idag ännu inte haft några besök!
Waymarking är verkligen inte lika populärt som geocaching, men nu skulle jag sätta min logg – eller mina fotspår (det är så en logg markeras i Waymarking). Jag tog en bild av min GPS och av ”vargen” sedan började jag gå ned mot Kallebäck. Först tänkte jag mig att ta buss 50 in mot staden men ångrade mig – det är skönare att gå. Det blev totalt 14 km idag, det gäller att ligga i träning inför Skottlandsresan i sommar!
När jag satt hemma vid datorn blev jag kontaktad av grodan & fiaus – ”skall du ut och ta ”Read the Bible” idag?
Jag var omedelbart med på noterna och vi åkte iväg drygt tjugo minuter senare. Till en början hade jag lite problem med denna cache då jag inte äger någon bibel. Men på nätet finns in scannade äldre böcker, bl.a. bibeln inom ramen för ”projekt Runeberg”. Denna fantastiska resurs gjorde det möjligt att snabbt lösa ”problemet”. Det visade sig också att jag räknat rätt och min GPS nollade rakt över cachen! På vägen tillbaka fick vi några bra bilder på en hungrig ekorre.
Efter en framgångsrik jakt åkte jag och fiabus in mot Kanotcentrum för att kolla om de fått in den nya GPSen Colorado 300, den fanns på deras prislista på nätet. Men den maskinen hade ännu inte dykt upp men de skulle få den under februari. Nog är man lite sugen på att se på detta nya tekniska underverk!
såg att http://www.hjertmans.se/ har Colorado i sin katalog också…